1. Новини
  2. / Головне
Світ за тиждень. 8-14 липня 2017 року

Світ за тиждень. 8-14 липня 2017 року

14 липня 2017, 11:41 Головне Роздрукувати

Головні теми: американсько-російська зустріч у Гамбурзі: нічия в першому раунді; деякі думки за підсумками саміту «Великої двадцятки»; миротворче турне держсекретаря США Рекса Тіллерсона країнами Перської затоки; американсько-польська військово-технічна співпраця: мотиви та перспективи; боротьба з корупцією по-бразильськи.

 

Правильні дівчата цілують чемних хлопців…

Упродовж минулих вихідних увага світових медіа була прикута до подій у Гамбурзі, де зібралися лідери країн – флагманів світової економіки. Коментатори зважали на найменші дрібниці. Ось господиня саміту Ангела Меркель вітає високих гостей рукостисканням, і лише декілька світових лідерів удостоєні дружнього поцілунку. І питання не в тому, що президент Франції та прем’єр-міністр Канади є молодими політиками як з погляду віку, так і з точки зору досвіду, а в тому, що здебільшого від їхньої взаємодії з Меркель та Юнкером (голова Єврокомісії теж отримав поцілунок) залежить збереження світового порядку, що базується на таких цінностях, як верховенство права, демократія, права людини, вільна торгівля та інші ліберальні ідеї.

Читати більше

 

Деякі думки за підсумками саміту «Великої двадцятки»: балансування на трансатлантичній розтяжці

На питання «Проти чого конкретно протестуєте?» один дотепний активіст відповів: «А задля чого конкретного зібралася «Велика двадцятка?». Тож спробуємо виокремити ключові моменти серед безлічі проблем, рішення яких намагалися знайти лідери дев’ятнадцяти найрозвинутіших економік світу плюс ЄС на минулих вихідних у Гамбурзі. Нагадаємо, що «Велика двадцятка» є об’єднанням країн, де мешкають дві третини населення планети та виробляється 80% глобального ВВП.

Читати більше

 

Рекс Тіллерсон як миротворець

Після візиту до України 9 липня, де він закликав Росію зробити «перші кроки з деескалації ситуації на сході України», наступного дня державний секретар США Рекс Тіллерсон зробив коротку зупинку у Стамбулі для участі в засіданні Світової ради з питань нафти (World Petroleum Council) та відразу ж направився в турне країнами Перської затоки – Кувейтом, Катаром, Саудівською Аравією. Як було офіційно зазначено, з метою «обговорення триваючих зусиль для вирішення кризи в Затоці».

Як відомо, 5 червня низка мусульманських країн, зокрема Саудівська Аравія, Єгипет, Бахрейн, Об'єднані Арабські Емірати, Ємен, Лівія, Маврикій та Мальдіви, розірвали дипломатичні відносини з Катаром, звинувативши його в дестабілізації регіону. Так, влада цих країн стверджує, що Катар підтримує терористичні угруповання, у тому числі «Братів-мусульман».

Читати більше

 

Американсько-польське військово-технічне співробітництво: мотиви та перспективи

Одним із результатів візиту президента США Дональда Трампа до Польщі 6 липня цього року стало оголошення намірів Варшави щодо придбання американських зенітно-ракетних систем «Патріот» (Patriot) фірми «Райтеон» (Raytheon) на суму 7,6 млрд дол. «Патріот» включає найсучасніші технології, тобто експорт цих систем потребуватиме згоди Конгресу США.

Однак основна дилема Польщі полягає в тому, що держава відчуває потребу негайно модернізувати свої збройні сили, але не має для цього ані грошей, ані розуміння, кого обрати в партнери на перспективу – США чи ЄС (Німеччину та Францію), підходи яких відрізняються за ключовими безпековими питаннями: ставлення до військової загрози з боку РФ, концепція європейської армії та спільного оборонно-промислового комплексу.

Читати більше

 

З корупцією слід боротися не по-новому, а по-справжньому

Начебто всі знають, що корупція є великим злом. Але деякі країни влаштовують у парламенті шоу довгоносиків та прикривають явно нечистих на руку «парламентарів», як це відбулося у Верховній Раді 11 липня, у той час як для інших ця боротьба є справою честі.

Дев’ять з половиною років в’язниці за корупцію очікують на колишнього президента Бразилії Луїза Інасіо Лула да Сілву. Хоча й за каденції найбільш популярного в новітній історії глави держави (рейтинг підтримки в останній рік президентства сягав неймовірних 80%!) його звинувачували в корупції, але суд не зміг довести провину. Втім, наполегливі прокурори розкрили масштабну корупційну схему, що ледь умістилася у п’ять окремих судових справ. І ось судом доведено, що Лула да Сілва отримав хабар у розмірі 1,2 млн дол. у вигляді ремонту нерухомості на узбережжі. Завдяки цьому компанія OAS SA згодом виграла контракт із держаним нафтовим гігантом Petrobras. Оборудки цієї компанії вже тривалий час розслідує Федеральна поліція. Так, у рамках операції «Автомийка», що розслідує корупцію та лобізм навколо компанії Petrobras, під підозрою перебувають 232 особи та 16 компаній, заарештовано 160 осіб, щодо 93 осіб уже винесено вироки.

Нагадаємо також, що наступниця Лула да Сілви – Ділма Вана Русеф, яку теж звинувачували в корупції, була відсторонена з посади президента в порядку застосування процедури імпічменту, хоча й за іншу провину – маніпуляції з економічними даними у власних політичних інтересах.

Читати більше

 

 

 

Випуск підготовлено колективом авторів фонду «Майдан закордонних справ»:

Богдан Яременко

Олег Бєлоколос

Андрій Клименко

Олександр Хара

 

Прокоментуй цю новину у соціальних мережах Facebook